Home - Pleione.cz
TÝBL PLEIONE
The orchid nursery & lab.


Nabídka rostlin.

Vážení pěstitelé,
prodej pahlízek byl ukončen a v současné době nejsou k dispozici žádné rostliny k prodeji. O vydání nového seznamu rostlin k prodeji vás budu včas informovat.

Vzhledem ke stále se šířící epidemii viru PlFBV napříč všemi světovými pleionkovými sbírkami, prosím zvažte riziko zavlečení infekce do vašich sbírek, spojené s nákupem nových rostlin. Při nákupu rostlin mějte na paměti, že každá phlízka s sebou může nést virus a je třeba s ní dle toho zacházet.

Při nákupu Pleionek myslete na to, že minimum pěstitelů své rostliny testuje a respektujte následující pokyny:
1) Nenakupujte u pěstitelů, kteří prezentují fotografie virózních rostlin
2) Nenakupujte u pěstitelů, kteří nemají k dispozici snímky vlastních nabízených rostlin - Většinou to znamená, že u nich rostliny dosud nekvetly a tedy nemají přehled o tom zda jsou či nejsou zavirované.
3) Nekupujte vrcholové pahlízky (bulbilky či bruty) - Na mladých rostlinách se virus může projevit až za několik let, zpravidla až při prvním kvetení. Do té doby Vám rostlina zamoří celou sbírku.
4) Rostliny ponechte v karanténě min. dva roky - PlFBV má tendenci k latenci a je často aktivován stressem při změně pěstitelského prostředí. Proto se projeví zpravidla až následný rok po změně podmínek ve vaší sbírce.
5) Nově zakoupené rostliny testujte - nemáte-li možnost použití např. imunostripů (testovacích kitů) na běžné potyviry, použijte pro testování hostitelské rostliny.

Více se o virech v pleionkách dozvíte ZDE: Virová pandemie v pleionkových sbírkách ...

Vzhledem k tomu, že za současné situace není žádný prodejce ani pěstitel schopen poskytnout 100% záruku viruprostého materiálu, rozhodl jsem se založit novou izolovanou a přísně kontrolovanou sbírku, na bázi výsevů striktně testovaných rodičů. Bohužel její zřízení je otázkou příštích více než 10 let.

Děkuji za pochopení.

Seznam rostlin k prodeji ve formátu PDF si můžete rezervovat již nyní na: nursery@pleione.cz.

Všechny nabízené rostliny jsou vypěstovány v České Republice a nepocházejí z importu nebo z nelegálních přírodních sběrů.
Rostliny prodávám pouze konečným zákazníkům, nikoli prodejcům nebo zahradnickým firmám!

Aktualizováno: 31.3. 2020


© Týbl Pleione
webmaster