Home - Pleione.cz
TÝBL PLEIONE
The orchid nursery & lab.

Hybridizace

     Křížení pleionek je poměrně snadné, čemuž nasvědčují stovky již registrovaných kultivarů. Křížení používáme zpravidla proto, abychom získali novou rostlinu se zajímavou barvou, dobrými růstovými vlastnostmi či neobvyklou dobou kvetení (zejména na podzim či v zimně). Případně abychom získali již registrovaný kultivar, který však ještě není dostatečně rozšířen v běžném prodeji (pokud máme k dispozici mateřské rostliny).

     Při výběru rostlin pro hybridizaci bychom měli mít na paměti, že jde o proces poměrně zdlouhavý a o výsledku našeho křížení se přesvědčíme nejdříve po třech až pěti letech od opylení (výjimečně až po 12 letech). Proto bychom měli předem zvážit jakého efektu chceme novým křížením dosáhnout.

     V poslední době je zejména v Anglii ve veliké oblibě křížení s podzimními druhy čímž se dostane více kultivarů kvetoucích v podzimních či zimních měsících ve snaze docílit kontinuálního období kvetení pleionek od září do června.

     První fází hybridizace je tedy přirozeně uvážlivý výběr rodičů. Rostliny by měly být zdravé, silné a dobře kvetoucí.
     Dalším krokem je opylení. Pyl pleionek je umístěn po dvojicích v pylových váčcích na konci pohlavních orgánů. Pyl je zralý cca od 5 dne po plném rozvinutí květu a je jasně popř. okrově žlutý. Pylová zrnka jsou oválná a poměrně veliká cca 0,25 x 2 mm, ve vrcholu slepená. Pyl odebereme tak, že vylomíme celý pylový váček a pak zahrocenou špachtlí např. od nanuka vyjmeme lepkavý pyl z váčku. Ten přeneseme na bliznu semenné rostliny, která je umístěna na vnitřní straně pohlavních orgánů a v době zralosti cca po 7 dnech od rozvinutí květu je silně lepkavá.
     Pyl je možné rovněž skladovat a uchovat pro další použití až několik let. Skladujeme dle potřeby ve sterilní zkumavce v chladničce po dobu až 6-ti měsíců nebo v mrazáku pro dobu až 2 let.
     To že proběhlo opylení úspěšně a že byl pyl semenným rodičem přijat zjistíme zpravidla do tří dnů, kdy po úspěšném opylení květ vadne a semeník se začíná nalévat.

Semeník po týdnu od opylení.
Vyvinutý semeník.


     Semeník zraje cca 220 dní od opylení. Zhruba od 150 dne po opylení můžeme provádět výsev ze zeleného semeníku. Výsev provádíme za sterilních podmínek na umělé médium, nebo požádáme o výsev nejbližší TC laboratoř.

Vzcházející protokormy Pleionek na výsevním médiu
Vyvýjející se listy a pahlízky Pleionek po prvním pasážování na čerstvé médium.
Čerstvě vylahvované bulbilky.


     Přes poměrně jednoduchou technologii opylení však zůstává několik faktorů, které mohou přivodit neúspěch našeho křížení.
     Předně, ne vždy musí dojít k tvorbě dostatečného množství klíčivých semen. Přestože se semeník vyvíjí zdánlivě bez problémů, můžeme v jistém procentu případů po jeho otevření nalézt jen velmi málo kvalitních semen, popř. vůbec žádná.
     Dále musíme chránit po celou dobu samotnou mateřskou rostlinu proti škůdcům a zejména houbovým chorobám.
     Při dozrávání semeníku (pokud se nerozhodneme k výsevu ze zeleného semeníku) musíme sklidit semeník dříve než se samovolně otevře a mikroskopická semena se vysypou.
     V neposlední řadě nás může překvapit i to, že vzhledem k dlouhé době od opylení k prvnímu kvetení, zaregistruje někdo jiný stejné křížení dříve než Vy.
     Na konec je nutné říct, že při křížení není nic zaručeno a výsledný kultivar nemusí vůbec naplnit vaše očekávání. Nezbývá tedy než se obrnit značnou trpělivostí a pevnými nervy, ale pocit z vlastního hybridu za tuto námahu určitě stojí.© Týbl Pleione
webmaster